کیست که مایکروسافت را فریب می‌دهد؟ به جز دنیای روی‌میز در سایر موارد لینوکس با آرامش در حال گسترش است و عین حیالش هم نیست

 در مقاله‌ای آماده است که دیگر مایکروسافت، لینوکس را به عنوان تهدید به حساب نمی‌آورد. اما کیه که باور کنه؟

در دنیای روی‌میز (Desktop)، ویندوز مایکروسافت تقریبا یکه تاز این عرصه است -البته اگر پیشرفت‌های اخیر لینوکس و سابقه و تجربه‌های دیرینه و در برخی موارد تلخ مایکروسافت رو فراموش کنیم-. اما خب کیه که دیگه به خواد در این دنیای رویایی و شاید همراه با کابوس‌های گاه و بی‌گاه، مایکروسافت رو همراهی کنه.

دیگه گذشت اون زمون،که تو حیاط یا رو بوم، پهن می‌کردی تو آفتاب، حال می‌کردی با دسکتاپ

جوونای قرن بیست و یکی همه از دنیای مبایل، سرور، وب و آسمان ابری آمده و خواهند آمد نه دنیای روی‌میز. خب در این حوزه‌ها هم کسی جز لینوکس مطرح نیست.

اجازه بدید تا یه نگاهی عمیق‌تر به نقاطی که مایکروسافت، لینوکس رو شکست داده بندازیم

مبایل

پردازش دنیای همراه جنگ سختی است بین iOS اپل و گوگل آندروید مبتنی بر لینوکس و ویندوز فون ۷ دیگه توی بازی نیست و نقش مایکروسافت در این میدان زرم تقربیا (می‌گم، تقریبا) شبیه نقش لینوکس است در حوزه تخصصی مایکروسافت یعنی همون روی‌میز شلوغ‌پلوغ. اپل هم که به نظر من بیشتر هدفش جا انداختن نامش به عنوان یک کالای لوکس هست تا کاربردی و آندورید داره از دم دور می‌کنه و می‌ره جلو.

تا همین اواخر تنها بازی‌گردان تبلت‌ها اپل بود اما آمارهای جدید حاکی از حضور ۲۰ درصدی آندورید در بازار تبلت‌هاست.

به هر حال هر زمان احتمال برد هر یک از سیستم‌عامل‌ها و پیدایش یک سیستم‌عامل جدید وجود دارد، مانند webOS شرکت اچ.پی که لازم به ذکر است که اون هم بر پایه لینوکس است و یا می.گو (MeeGo) اینتل که این سیستم‌عامل هم مبتنی بر لینوکس است. خب دیگه فکر کنم حقیقت نمایانه، آینده سیستم‌عامل  مبایل از آن لینوکس هست و قطعا با این گرایش جهانی، سرمایه‌گذاری‌ها هم جذب توسعه و انسجام بیش از پیش این سیستم‌عامل خواهد شد.

وب و سرورها

شاید بتوان گفت که چه تعداد سرور ویندوزی در شرکت‌ها در حال استفاده هستند (البته در جهان و نه در ایران)، اما خب شمردن تعداد سرورهای لینوکسی کار بسیار دشوار و طاقت فرسایی است چون رایگان هست، فقط کافیه که دانلود و نصب کنید. ردهت که اولین منبع درآمدش از طریق ارایه Red Hat Enterprise Linux هست در مسیر همواری جهت تبدیل شدن به اولین شرکت میلیاردی متن‌باز قرار دارد و شاید در آینده کمی دورتر به دنبال آن، CentOS و openSUSE و Debian به این جایگاه دست‌یابند.

در واقع سرورهای لینوکسی بی‌سر و صدا و محفیانه در حال اجرا هستند و تنها میشه وب سرورها رو شمرد.

به گزارش اخیر نت‌کرافت تنها ۱۵ درصد از بازار وب سرورها در دست مایکروسافت قرار داره و در مقابل آپاچی صدرنشین دست‌نیافتنی جدول وب سرورها با ۶۵٫۱۸% و ngnix با ۶٫۵۴% و گوگل با ۴٫۳۸% در رتبه آخر، همگی برپایه سیستم‌عامل لینوکس هستند.

تنها وب سرورها نیستند که از لینوکس بهره می‌برند بلکه ابرکامپیوترها و سریع‌ترین سریع‌ها هم دارای برچسب لینوکس هستند. حتی آخریت دنیای پردازش هم که در دست Jeopardy شرکت IBM هست نیز، مفتخر به اجرای اینوکس است. نه تنها پردازش مهندسین بلکه بورس‌های معتبر و مهم نیز غرق لذت استفاده از لینوکس هستند. بنابراین اگر از روی‌میز خود جدا شوید در کمی اون‌طرف‌تر دنیا، دنیای زیبای لینوکس است.

ابر (The Cloud)

در همایشی اخیر درباره پردازش ابری، دو نکته بسیار نمایان است. اول آن که بسیار از تجارتهای جدید آماده‌اند تا با کمک قابلیت‌های فضای ابری، مدل جدیدی از کسب و کار را ارایه کنند و دوم نحوه به کارگیری لینوکس در این مدل جدید است.

براساس آمارهای بازار ابری تجارت، اعداد و ارقام، درصد ۳۸٫۵ را برای اوبونتو و به دنبال آن ۳۱٫۴% برای Generic Linux در مقابل ۱۳٫۵% ویندوز را نشان می‌دهند و لازم به  ذکر است که سایر آمار نیز متعلق به سایر توزیع‌های لینوکسی است که آمار تجمعی درصد ۸۶٫۱ را برای لینوکس منظور می‌کند.

غلبه ویندوز بر لینوکس؟! نمیدونم چی بگم

در آخر هم، حتی در دنیای رومیزی‌ها نیز تقریبا تمامی فعالیت‌ها را با انواع مرورگرها پیش می‌بریم در این حوزه هم در درازمدت موفقیت با لینوکس است. با گسترش سیستم‌عامل ابری گوگل (Chrome OS) در ادامه این دهه شاهد روند رو به کاهش استفاده از سیستم‌عامل‌های رومیزی خواهیم بود.

به اشتراک گذارید
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Facebook