باز هم یک ماه بین پست‌هام فاصله افتاد. بگذریم.

امروز می‌خوام ۸ نکته درباره آزمون کیفیت وب‌سایت و با وبلاگ مطلبی رو ارایه کنم.

امروزه وب‌سایت‌ها چه شخصی باشد و یا چه تجاری، به عنوان مهم‌ترین جبهه معرفی و ویترین اصلی به حساب می‌آیند حتی اگر ویترینی در دنیای واقعی وجود داشته باشد. بنابراین باید برای جلب توجه مخاطبین و جذب مشتریان و حفظ آنها و درنهایت ترقیب برای بازدید مجدد، وب‌سایت را تا حدامکان جذاب و جالب طراحی کنید.

همیشه در تمامی پروژه‌هام روی این نکته تاکید داشته‌ام که علاوه بر ظاهر، مطالب و نحوه بیان و ارایه‌ آنها نیز باید جذاب باشد. برای موفقیت در ارایه مطالب نیاز به یک کارگردان برای مدیریت مطالب و سناریوهای وب‌سایت دارید. این کارگردان وب‌سایت که همواره از آن به عنوان حلقه گمشده در پروژه یاد می‌کنم باید فردی باشد که به حوزه کار و فضای وب‌سایت مسلط باشد تا بتواند علاوه بر چینش اجزای صفحات، نحوه صحیح ارایه مطالب را به درستی و از دیدگاه مخاطب طراحی و کارگردانی کند.

در ادامه ۸ نکته در همین زمینه رو عنوان می‌کنم. امیدوارم نکات مفیدی برایان باشد و با رعایت حداقل‌ها، شاهد وب‌سایت‌های کارآمدتر و مفیدتر باشیم.

کدام قسمت برای وهله اول چشم‌ها را جذب می‌کند؟
شما فقط چندثانیه برای جلب توجه بازدیدکننده فرصت دارید… پس تلاش کنید تا در این بازه کوتاه موضوع بسیار مهمی را ببیند.

آیا می‌توانید به بازدیدکننده بگویید وب‌سایت راجع به چیست؟
دوباره اندک زمانی را در اختیار دارید تا با وجه تمایز و ارزش یکتای خود با وی تعامل برقرار کنید. بنابراین سعی کنید شفاف و سریع باشد.

آیا تمامی اطلاعات مهم را ارایه کرده‌اید؟
در نظر داشته باشید تا اطلاعات و فرم‌های مهم در همان نمای اول سایت (بدوم اسکرول) در دسترس باشد.

آیا مزایا برای مخاطب به صورت بارز مشخص شده است؟
بازدیدکننده نیاز دارد تا به سرعت از مزایایی که شما برایش به ارمغان می‌آورید مطلع گردد. مزایا را به صورت واضح در صفحه اول بیان نمایید.

آیا نحوه برقراری تماس در دسترس است؟
اگر مخاطب از آنچه دیده است راضی باشد، آیا گام بعدی برای وی واضح، گویا و در دسترس است؟ نحوه تماس، دریافت گزارش و حتی نمایش نسخه آزمایشی می‌تواند از این دست نکات باشد.

آیا قلم و رنگ‌ها منحرف کننده هستند؟
رنگ نامناسب، تصاویر متحرک سریع، قلم پرزرق و برق می‌تواند کاربر را به سرعت منحرف کند و باعث خروج از وب‌سایت گردد.

آیا به شخصه با وب‌سایت ارتباط برقرار می‌کنید؟
انسانها تمایل به ارتباط با هم‌نوع خود را دارند نه یک ماشین و دستگاه. با مخاطب خود صادق و ساده باشید و با وی در قالب جملات ارتباط برقرار نمایید.

آیا پیوند به شبکه‌های اجتماعی وجود دارد؟
معمولا افراد برای برقراری ارتباط و یا خرید نیاز بیشتری به تحقیق دارند. پیوند به شبکه‌های اجتماعی علاوه بر ارایه فرصت اجمالی دیگری برای آشنایی با شما، می‌تواند در افزایش سطح اعتماد نیز کمک شایانی کند (چند تعریف و تمجدید، معجزه می‌کند).

خب در نهایت بعد از شناسایی بخش‌هایی که لازم به بهبود هستند، برای خودتون یه برنامه بچینید تا به مرور تغییرات رو اعمال کنید. لزومی نداره همه تغییرات به یکباره در سایت اعمال بشه. بهتره هم به افکار و هم وب‌سایت خودتون اجازه بدید تا به مرور به بلوغ نسبی‌اش برسه.

در آخر باز تاکید می‌کنم کارگردانی مطالب و بخش‌های وب‌سایت رو فراموش نکنید.

به اشتراک گذارید
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Facebook