هر چه به تعداد کاربران یک ابزار و فناوری افزوده شود، به همان میزان هم توجه هکرها با نگرش‌های مختلف نیز به آن دوخته می‌شود. با گسترش روزافزون کاربران و دستگاه‌های سیستم‌عامل متن‌باز و به اصطلاح آزاد آندروید، آمار بدافزارهای نیز به صورت تصاعدی افزایش یافته است.

براساس آخرین ارزیابی‌های انجام شده توسط F-Secure میان سه‌ماهه اول ۲۰۱۱ و سه‌ماهه اول ۲۰۱۲ آمار گونه‌های بدافزارهای آندروید از ۱۰ به ۳۷ و تعداد بدافزارهای آن از ۱۳۰ به ۳۰۶۹ افزایش هشداردهنده‌ای داشته است.

تعداد بدافزارهای تهدیدکننده کاربران آندروید از سال ۲۰۱۱ تقریبا ۴ برابر شده است. همان‌طور که در گراف زیر مشخص شده است ۱۰ گونه از بدافزارهای آندروید در سه ماهه اول ۲۰۱۱ شناسایی شده است. این عدد در دو ربع بعدی افزایش و در یک ربع کاهش را نشان می‌دهد اما در نهایت عدد ۳۷ را برای سه ماهه اول ۲۰۱۲ نمایش می‌دهد. این آمار حاکی از رشد ۲۷۰ درصدی طی یک سال است.

نمودار آمار بدافزارهای آندروید

این اطلاعات توسط F-Secure در تاریخ ۲۹ اردیبهشت ۹۱ در قالب یه گزارش ۴۷ صفحه‌ای «گزارش سه ماهه اول تهدیدات همراه ۲۰۱۲» ارایه شده است. در ادامه گزیده‌ای از این گزارش اومده:

بدون شک آندروید به سرعت بخش قابل توجه و عمده‌ای از بازار همراه را در اختیار خود درآورده است. متاسفانه چنین محبوبیتی (در میان سایر معیارها)، آندروید را به هدف سودآوری برای توسعه‌دهندگان بدافزار تبدیل کرده است. خانواده‌های جدید و متنوعی از بدافزارهای آندروید در هر ربع از سال ظاهر می‌شود و نشانه‌ای از کاهش سرعت آن به چشم نمی‌خورد. در ربع اول ۲۰۱۱ تنها ۱۰ گونه از خانواده‌های جدید و متنوع از بدافزارها کشف شد. یک سال بعد این عدد نزدیک به ۴ برابر یعنی ۳۷ افزایش یافته است. مقایسه‌ای میان تعداد بدافزارهای بسته نصبی آندروید در ربع اول سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ افزایش خیره‌کننده‌ای از ۱۳۹ به ۳۰۶۳ را نشان می‌دهد. این افزایش را می‌توان به ساخت نرم‌افزارهای آلوده یا دارای تروجان جهت شکست امضاها و الگوهای تشخیص نرم‌افزارهای ضدویروس و گسترش آن‌ها با نام‌های مختلف و یا آلوده کردن نرم‌افزارهای محبوب، نسبت داد.

این گزارش حس افزایش هر دو آمار گونه‌های شناسایی شده و بدافزارها را القا می‌کند اما عدد دوم که بالای ۳۰۰۰ است همچنان حیرت‌آور است در حالی که این عدد در سال گذشته تنها اندکی بیش از ۱۰۰ بوده است.

با اسناد به این گزارش افزایش آمار بدافزارها نشانه‌ای برای افزایش چشم‌گیر مخاطرات همراه است که با اندکی دقت و ترکیب آمار برخی از رخدادهای امنیتی حوزه فناوری اطلاعات کشور و در نگاهی کلی‌تر فضای مجازی دنیا، این نشانه‌ها باید جدی گرفته شوند تا شاهد فاجعه دیگری در کشور عزیزمان نباشیم. حتی این گزارش از جامعه امنیتی فنلاند هشدار داده است که بیشتر این بدافزارها داده‌های مالی کاربران آندروید را مورد هدف قرار داده‌اند و اشاره می‌کند که ۳۴ مورد از ۳۷ مورد این‌گونه بدافزارها با قصد سرقت پول از تلفن‌های همراه هوشمند طراحی شده‌اند.

به گفته شون سولیوان، تحلیل‌گر شرکت F-Secure در گزارش «در ماه‌های اخیر بیشترین گرایش درخور توجه، افزایش تروجان‌هایی است که به وعده خود عمل کرده‌اند. چنین رویکردی، وضعیت را برای قربانیان در جهت دانستن آنکه آلوده شد‌ه‌اند، بدون نشانه‌ای برای کشف، بسیار دشوار می‌کند

امیدوارم این مطلب تلنگری برای کابران آندروید در راستای حذف امنیت و محرمانگی خود و با اطلاع‌رسانی لطفی به اطرافیانشان باشد و حتما از نرم‌افزارهای امنیتی موجود کمال استفاده را داشته باشند.

به امید زندگی در فضایی کامل آزاد و آرام در سراسر گیتی.

به اشتراک گذارید
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Facebook