خب حالا دیگه وقتشه که یه کم سایت رو به‌روز کنم

بسیاری از سازمان‌ها انتظار دارند واحدهای فناوری اطلاعات نقش آچارفرانسه را ایفا کنند در صورتی وظیفه سنگین آن‌ها حفظ استمرار و پایداری کسب و کار سازمان است

بسیاری از واحدهای فناوری اطلاعات فقط با یکی دو تا نیرو شروع به کار کردن و مجبور بودن آچار فرانسه‌ای باشن که سازمان خزنده‌شون رو برای مواجه با دنیای فناوری که به سرعت در حال تغییر است، آماده کنن. با گذر زمان، سبک کار هم فرق کرده. همین گروه‌های قدیمی الان دیگه تبدیل به واحدی منسجم و بزرگ‌تر شده‌اند که وظیفه پرمخاطره حفظ کارکرد سامانه‌های سازمان را بر عهده دارن. هر چند نسل همین آدما هنوز هست اما کاری که امروزه باید انجام بدن، حصول اطمینان از تمرکز بر روی کارهای اصلی برای حفظ کارکرد کسب و کار اصلی سازمان هست و نه فعالیت‌هایی که بهتره توسط دیگران انجام بشه.

در بیشتر واحدهای فناوری اطلاعات دیده می‌شه که علی‌رغم بلوغشون، هنوز به کارهای چسبیدن که باید به دیگران واگذار بشه. در این پست می‌خوام ۶ فعالیتی رو که برحسب تجربه بدست اومده رو مطرح کنم که بهتره توسط افراد یا از روش‌هایی متفاوت انجام بشه.

کابل کشی

یادمه اولین کاری رو که شروع کردم (حدود ۱۱ سال پیش) به عنوان مدیر شبکه یه سازمان عریض و طویل بود. اون روزها شبکه‌های سیمی هنوز جای زیادی برای پیشرفت داشت و هزینه پیاده‌سازی و نگهداری اونها هم مقرون به صرفه نبود(حداقل ما که نتونسیم مدیر مالی رو توجیح کنیم) پس ما خودمون باید کابل‌ها رو درست می‌کردیم و شبکه رو توسعه می‌دادیم. اما امروزه بهتره که این کار رو به دیگران واگذار کنیم چون هزینه آزمودن و وقتی که براش صرف می‌شه خیلی بیشتر از برون‌سپاری اونه. یادمه که چون سازمان هزینه خرید تستر (Tester) رو نمی‌داد یه دستگاه کوچیک و ساده برای آزمون کابل‌ها و شبکه درست کرده بودم. دستگاهی واقعاً کارا بود اما الان فکر می‌کنم از دید سازمان بهتر بود به کارهای مهم‌تر بپردازم. امروزه شرکت‌ها و متخصصینی هستند که تمام تمرکزشون پیاده‌سازی شبکه‌های پیچیده و حساس براساس استاندارهای روز دنیا.

 ساخت حساب کاربر به صورت دستی

شاید در وهله اول این کار سخت باشه اما ارزش انجام در نهایت رو داره. آیا تاکنون به هزینه نیروی انسانی برایم مدیریت حساب‌ها و دست و پنجه نرم کردن با استثناها فکر کردید؟ هرگز کارهای جانبی ساخت حساب مثل ایجاد صندوق پستی، ساخت پوشه اختصاصی کاربر و … را فراموش نکنید. حالا هرچی سیستم‌ها بیشتر می‌شن به همون اندازه هم چنین کارهایی طاقت‌فرسا می‌شن.

در صورتی که این فعالیت‌ها به طور خودکار انجام بشه حداقل از پیدایش سامانه‌های حساب کاربری جزیره‌ای جلوگیری می‌شه و مدیریت استثناها نیز راحت‌تر می‌شه.

تعمیر چاپ‌گر

سوال: چندتا از شما از پشتیبانی چاپ‌گر متنفره؟ به نظر من چاپ‌گر جام زهر مدیران فناوری است. ما توی شرکت فقط یک نفر رو مسئول پیگیری عمل‌کرد یه شرکت پشتیبان برای رسیدگی به بازدید دوره‌ای چاپ‌گرها، تعیین کردم و تقریبا دیگه صدای سرزنش کسی و نشنیدم.

رهیافت استفاده از اول ساختن

روزگاری بود که توسعه یه محصول نرم‌افزاری تنها راه دست‌یابی به هدفی در کسب و کار بود (التبه هنوز هم سازمان‌ها و شرکت‌های زیادی در ایران فکر می‌کنن باید یه نرم‌افزار رو برای خودشون توسعه بدن). هر چند امروزه سازمان‌ها بیشتربه تولید فکر می‌کنن تا تحلیل خرید اما باید با توجه به گسترش روز افرون پردازش و خدمات ابری به خرید اتکا کنیم تا چیز دیگه. می‌گم اتکا چون یه رهیافت خرید همیشه و در هر شرایطی پاسخ‌گوی نیازها نمی‌تونه باشه اما حداقل این احساس رو القا می‌کنه که یه کسی مساله ما رو حل کرده قبل از این که دست به کد بشیم.

 نصب دستی نرم‌افزار

این ماه وصله‌های جدید برای نرم‌افزار سازمانی ما ارایه می‌شه. برای ارتقای کل سیستم‌های چه باید کرد؟ باید نیروها راه بی‌افتن و برای همه نصب کنن یا بهتره نرم‌افزار به صورت متمرکز برای همه به صورت خودکار نصب بشه؟

 بازیابی رمز

براساس آمارها بازیابی رمز یکی سالم‌ترین درخواست‌ها از واحد فناوری و یا پشتیبانی است البته به صورت ناسالم! وقتی مشکل رمزی برای کسی رخ می‌ده، نیرو باید پاشه و بره مشکل رو برطرف کنه و یا حداقل برای یه وقتی صرف کنه اما همین کار می‌تونه به صورت یه فعالیت خویش‌فرما انجام بشه.

پیاده‌سازی چنین رویکردی می‌تونه یه بار انجام بشه و دیگه و خلاص. با صرف کم‌ترین هزینه و زمان.

خلاصه

باید حواس‌مون باشه که به صورت موردی اشکالی نداره برخی از این فعالیت‌ها توسط نیروها صورت بپذیره اما نباید فراموش کنیم که با گسترش سازمان و وظایف واحد فناوری اطلاعات، انتظار سازمان از این واحد، بیشتر می‌شه. پس حالا، زمان پیاده‌سازی یه سری روال و واگذاری فعالیت‌های دنیوی(؟!) هست برای شما که خفنی 😉

به اشتراک گذارید
  • Print
  • Digg
  • StumbleUpon
  • del.icio.us
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Facebook